ZergNet
Pin It Share on Tumblr






`

50TH Annual GRAMMY NOMINATIONS complete list announced thursday on Grammy.com

Posted by Contributor On December - 6 - 2007 3 Comments

Here’s the complete list of the 2008 Grammy Nominations from Grammy.com. Kanye West, Amy Winehouse Lead in Nominations for 50th Annual Grammy Awards.

THE NATIONAL ACADEMY OF RECORDING ARTS & SCIENCES, INC Final Nominations List for the 50th Annual GRAMMY Awards.

For recordings released during the Eligibility Year October 1, 2006 through September 30, 2007 Note: More or less than 5 nominations in a category is the result of ties.

General Field
Category 1 – Record Of The Year
(Award to the Artist and to the Producer(s), Recording Engineer(s) and/or Mixer(s), if other than the artist.)

• Irreplaceable
Beyoncé
Beyoncé Knowles, S. Smith & Stargate, producers; Jim Caruana, Jason Goldstein &
Geoff Rice, engineers/mixers
Track from: B’Day
[Sony Urban Music/Columbia/Music World Productions]

• The Pretender
Foo Fighters
Gil Norton, producer; Adrian Bushby & Rich Costey, engineers/mixers
[Roswell/RCA Records]

• Umbrella
Rihanna Featuring Jay-Z
Kuk Harrell & C. “Tricky” Stewart, producers; Kuk Harrell & Manny Marroquin,
engineers/mixers
Track from: Good Girl Gone Bad
[Def Jam]

• What Goes Around…Comes Around
Justin Timberlake
Nate (Danja) Hills, Timbaland & Justin Timberlake, producers; Jimmy Douglass &
Timbaland, engineers/mixers
[Jive/Zomba]

• Rehab
Amy Winehouse
Mark Ronson, producer; Tom Elmhirst, engineer/mixer
Track from: Back To Black
[Universal Republic Records]

General Field
Category 2 – Album Of The Year
(Award to the Artist(s) and to the Album Producer(s), Recording Engineer(s)/Mixer(s) & Mastering Engineer(s), if other than the artist.)

• Echoes, Silence, Patience & Grace
Foo Fighters
Gil Norton, producer; Adrian Bushby & Rich Costey, engineers/mixers; Brian
Gardner, mastering engineer
[Roswell/RCA Records]

• These Days
Vince Gill
John Anderson, Guy Clarke, Rodney Crowell, Diana Krall & The Del McCoury Band,
featured artists; Vince Gill, John Hobbs & Justin Niebank, producers; Neal
Cappellino & Justin Niebank, engineers/mixers; Adam Ayan, mastering engineer
[MCA Nashville]

• River: The Joni Letters
Herbie Hancock
Leonard Cohen, Norah Jones, Joni Mitchell, Corinne Bailey Rae, Luciana Souza &
Tina Turner, featured artists; Herbie Hancock & Larry Klein, producers; Helik
Hadar, engineer/mixer; Bernie Grundman, mastering engineer
[Verve]

• Graduation
Kanye West
Dwele, Lil Wayne, Mos Def & T-Pain, featured artists; Warryn “Baby Dubb”
Campbell, Eric Hudson, Brian “Allday” Miller, Nottz, Patrick “Plain Pat”
Reynolds, Gee Roberson, Toomp & Kanye West, producers; Bruce Beuchner, Andrew
Dawson, Mike Dean, Anthony Kilhoffer, Greg Koller, Manny Marroquin, Nottz Raw,
Tony Rey, Seiji Sekine, Paul Sheehy & D. Sloan, engineers/mixers; Vlado Meller,
mastering engineer
[Roc-A-Fella Records]

• Back To Black
Amy Winehouse
Mark Ronson & Salaamremi, producers; Tom Elmhirst, Gary Noble & Franklin
Socorro, engineers/mixers; Mark Ronson, mastering engineer
[Universal Republic Records]

General Field
Category 3 – Song Of The Year
(A Songwriter(s) Award. A song is eligible if it was first released or if it first achieved prominence during the Eligibility Year. (Artist names appear in parentheses.) Singles or Tracks only.)

• Before He Cheats
Josh Kear & Chris Tompkins, songwriters (Carrie Underwood)
Track from: Some Hearts
[19 Recordings/Arista Nashville; Publishers: That Little House Music, Mighty Underdog Music/Sony/ATV Cross Keys]

• Hey There Delilah
Tom Higgenson, songwriter (Plain White T’s)
Track from: Every Second Counts
[Hollywood Records/Fearless Records; Publisher: So Happy Publishing]

• Like A Star
Corinne Bailey Rae, songwriter (Corinne Bailey Rae)
Track from: Corinne Bailey Rae
[Capitol Records; Publisher: Global Talent Publishing]

• Rehab
Amy Winehouse, songwriter (Amy Winehouse)
Track from: Back To Black
[Universal Republic Records; Publisher: EMI Music Publishing]

• Umbrella
Shawn Carter, Kuk Harrell, Terius “Dream” Nash & Christopher Stewart,
songwriters (Rihanna Featuring Jay-Z)
Track from: Good Girl Gone Bad
[Def Jam]

General Field
Category 4 – Best New Artist
(For a new artist who releases, during the Eligibility Year, the first recording which establishes the public identity of that artist.)

• Feist

• Ledisi

• Paramore

• Taylor Swift

• Amy Winehouse

Field 1 – Pop
Category 5 – Best Female Pop Vocal Performance
(For a solo vocal performance. Singles or Tracks only.)

• Candyman
Christina Aguilera
[RCA Records]

• 1234
Feist
Track from: The Reminder
[Cherry Tree / Interscope Records]

• Big Girls Don’t Cry
Fergie
Track from: The Dutchess
[A&M Records]

• Say It Right
Nelly Furtado
Track from: Loose
[Geffen]

• Rehab
Amy Winehouse
Track from: Back To Black
[Universal Republic Records]

Field 1 – Pop
Category 6 – Best Male Pop Vocal Performance
(For a solo vocal performance. Singles or Tracks only.)

• Everything
Michael Bublé
Track from: Call Me Irresponsible
[143 Records/Reprise]

• Belief
John Mayer
Track from: The Village Sessions
[Columbia/Aware]

• Dance Tonight
Paul McCartney
Track from: Memory Almost Full
[MPL/Hear Music]

• Amazing
Seal
[Warner Bros.]

• What Goes Around…Comes Around
Justin Timberlake
[Jive]

Field 1 – Pop
Category 7 – Best Pop Performance By A Duo Or Group With Vocals
(For established duos or groups, with vocals. Singles or Tracks only.)

• (You Want To) Make A Memory
Bon Jovi
Track from: Lost Highway
[Island/Mercury]

• Home
Daughtry
[RCA Records/19 Recordings]

• Makes Me Wonder
Maroon 5
Track from: It Won’t Be Soon Before Long
[Octone/A&M Records]

• Hey There Delilah
Plain White T’s
Track from: Every Second Counts
[Hollywood Records]

• Window In The Skies
U2
Track from: U218 – Singles
[Interscope Records]

Field 1 – Pop
Category 8 – Best Pop Collaboration With Vocals
(For a collaborative performance, with vocals, by artists who do not normally perform together. Singles or Tracks only.)

• Steppin’ Out
Tony Bennett & Christina Aguilera
Track from: Duets: An American Classic
[Columbia]

• Beautiful Liar
Beyoncé & Shakira
Track from: B’Day (Deluxe Edition)
[Columbia/Sony Urban]

• Gone Gone Gone (Done Moved On)
Robert Plant & Alison Krauss
[Rounder Records]

• The Sweet Escape
Gwen Stefani & Akon
Track from: The Sweet Escape
[Interscope Records]

• Give It To Me
Timbaland Featuring Nelly Furtado & Justin Timberlake
Track from: Timbaland Presents: Shock Value
[Mosley/Blackground/Interscope Records]

Field 1 – Pop
Category 9 – Best Pop Instrumental Performance
(For solo, duo, group or collaborative performances, without vocals. Singles or Tracks only.)

• Off The Grid
Beastie Boys
Track from: The Mix-Up
[Capitol Records]

• Paris Sunrise #7
Ben Harper & The Innocent Criminals
Track from: Lifeline
[Virgin Records]

• Over The Rainbow
Dave Koz
Track from: At The Movies
[Capitol Records]

• One Week Last Summer
Joni Mitchell
Track from: Shine
[Hear Music]

• Simple Pleasures
Spyro Gyra
Track from: Good To Go-Go
[Heads Up International]

Field 1 – Pop
Category 10 – Best Pop Instrumental Album
(For albums containing 51% or more playing time of INSTRUMENTAL tracks.)

• The Mix-Up
Beastie Boys
[Capitol Records]

• Italia
Chris Botti
[Columbia]

• At The Movies
Dave Koz
[Capitol/EMI]

• Good To Go-Go
Spyro Gyra
[Heads Up International]

• Roundtrip
Kirk Whalum
[Rendezvous Entertainment]

Field 1 – Pop
Category 11 – Best Pop Vocal Album
(For albums containing 51% or more playing time of VOCAL tracks.)

• Lost Highway
Bon Jovi
[Island/Mercury]

• The Reminder
Feist
[Cherry Tree/Interscope Records]

• It Won’t Be Soon Before Long
Maroon 5
[Octone/A&M Records]

• Memory Almost Full
Paul McCartney
[MPL/Hear Music]

• Back To Black
Amy Winehouse
[Universal Republic Records]

Field 2 – Dance
Category 12 – Best Dance Recording
(For solo, duo, group or collaborative performances. Vocal or Instrumental. Singles or tracks only.)

• Do It Again
The Chemical Brothers
Tom Rowlands & Ed Simons, producers
Track from: We Are The Night
[Astralwerks]

• D.A.N.C.E.
Justice
Gaspard Auge & Xavier de Rosnay, producers; Gaspard Auge & Xavier de Rosnay,
mixers
Track from: †
[Ed Banger/Vice/Because]

• Love Today
Mika
Jodi Marr, John Merchant, Mika & Greg Wells, producers; Greg Wells, mixer
Track from: Life In Cartoon Motion
[Casablanca/Universal Republic Records]

• Don’t Stop The Music
Rihanna
StarGate, producer; Phil Tan, mixer
Track from: Good Girl Gone Bad
[Def Jam]

• LoveStoned/I Think She Knows
Justin Timberlake
Nate (Danja) Hills, Timbaland & Justin Timberlake, producers; Jimmy Douglass &
Timbaland, mixers
Track from: FutureSex/LoveSounds
[Jive/Zomba]

Field 2 – Dance
Category 13 – Best Electronic/Dance Album
(For vocal or instrumental albums. Albums only.)

• We Are The Night
The Chemical Brothers
[Astralwerks]

• †
Justice
[Ed Banger/Vice/Because]

• Sound Of Silver
LCD Soundsystem
[Capitol Records/DFA]

• We Are Pilots
Shiny Toy Guns
[Universal Motown]

• Elements Of Life
Tiësto
[Ultra Records]

Field 3 – Traditional Pop
Category 14 – Best Traditional Pop Vocal Album
(For albums containing 51% or more playing time of VOCAL tracks.)

• Call Me Irresponsible
Michael Bublé
[143 Records/Reprise]

• Cool Yule
Bette Midler
[Columbia]

• Trav’lin’ Light
Queen Latifah
[Verve]

• Live In Concert 2006
Barbra Streisand
[Columbia]

• James Taylor At Christmas
James Taylor
[Columbia]

Field 4 – Rock
Category 15 – Best Solo Rock Vocal Performance
(For a solo vocal performance. Singles or Tracks only.)

• Timebomb
Beck
[Interscope Records]

• Only Mama Knows
Paul McCartney
Track from: Memory Almost Full
[MPL/Hear Music]

• Our Country
John Mellencamp
Track from: Freedom’s Road
[Universal Republic Records]

• Radio Nowhere
Bruce Springsteen
Track from: Magic
[Columbia]

• Come On
Lucinda Williams
Track from: West
[Lost Highway Records]

Field 4 – Rock
Category 16 – Best Rock Performance By A Duo Or Group With Vocals
(For duo, group or collaborative performances, with vocals. Singles or Tracks only.)

• It’s Not Over
Daughtry
[RCA Records/19 Recordings]

• Working Class Hero
Green Day
Track from: Instant Karma – The Campaign To Save Darfur
[Warner Bros.]

• If Everyone Cared
Nickelback
Track from: All The Right Reasons Special Edition
[Roadrunner Records]

• Instant Karma
U2
Track from: Instant Karma – The Campaign To Save Darfur
[Warner Bros.]

• Icky Thump
The White Stripes
Track from: Icky Thump
[Third Man/Warner Bros.]

Field 4 – Rock
Category 17 – Best Hard Rock Performance
(For solo, duo, group or collaborative performances, with vocals. Singles or Tracks only.)

• Sweet Sacrifice
Evanescence
Track from: The Open Door
[Wind-up Records, LLC]

• The Pretender
Foo Fighters
[Roswell/RCA Records]

• I Don’t Wanna Stop
Ozzy Osbourne
Track from: Black Rain
[Epic]

• Sick, Sick, Sick
Queens Of The Stone Age
Track from: Era Vulgaris
[Interscope Recods]

• The Pot
Tool
Track from: 10,000 Days
[Volcano]

Field 4 – Rock
Category 18 – Best Metal Performance
(For solo, duo, group or collaborative performances, with vocals. Singles or Tracks only.)

• Nothing Left
As I Lay Dying
Track from: An Ocean Between Us
[Metal Blade Records]

• Never Ending Hill
King Diamond
Track from: Give Me Your Soul…Please
[Metal Blade Records]

• Aesthetics Of Hate
Machine Head
Track from: The Blackening
[Roadrunner Records]

• Redemption
Shadows Fall
Track from: Threads Of Life
[Atlantic]

• Final Six
Slayer
Track from: Christ Illusion
[American Recording/Columbia]

Field 4 – Rock
Category 19 – Best Rock Instrumental Performance
(For solo, duo, group or collaborative performances, without vocals. Includes Rock, Hard Rock and Metal. Singles or Tracks only.)

• The Ecstasy Of Gold
Metallica
Track from: We All Love Ennio Morricone
[Sony Classical]

• Malignant Narcissism
Rush
Track from: Snakes & Arrows
[Anthem/Atlantic]

• Always With Me, Always With You
Joe Satriani
Track from: Satriani Live!
[Epic/Red Ink]

• Once Upon A Time In The West
Bruce Springsteen
Track from: We All Love Ennio Morricone
[Sony Classical]

• The Attitude Song
Steve Vai
Track from: Sound Theories Vol. I & II
[Epic/Red Ink]

Field 4 – Rock
Category 20 – Best Rock Song
(A Songwriter(s) Award. Includes Rock, Hard Rock & Metal songs. For Song Eligibility Guidelines see Category #3. (Artist names appear in parentheses.) Singles or Tracks only.)

• Come On
Lucinda Williams, songwriter (Lucinda Williams)
Track from: West
[Lost Highway Records; Publishers: Warner-Tamerlane Publishing/Lucy Jones Music]

• Icky Thump
Jack White, songwriter (The White Stripes)
Track from: Icky Thump
[Third Man/Warner Bros.; Publisher: Peppermint Stripe Music]

• It’s Not Over
Chris Daughtry, Gregg Wattenberg, Mark Wilkerson & Brett Young, songwriters
(Daughtry)
[RCA Records/19 Recordings; Publishers: Surface Pretty Deep Ugly Music, G Watt Music/EMI April Music, Warner-Tamerlane Publishing, Floating Leaf]

• The Pretender
Dave Grohl, Taylor Hawkins, Nate Mendel & Chris Shiflett, songwriters (Foo
Fighters)
[Roswell/RCA Records; Publishers: M.J. Twelve Music, I Love The Punk Rock Music, Living Under A Rock Music, Flying Earform Music]

• Radio Nowhere
Bruce Springsteen, songwriter (Bruce Springsteen)
Track from: Magic
[Columbia; Publisher: Bruce Springsteen]

Field 4 – Rock
Category 21 – Best Rock Album
(Vocal or Instrumental. Includes Hard Rock and Metal.)

• Daughtry
Daughtry
[RCA Records]

• Revival
John Fogerty
[Fantasy]

• Echoes, Silence, Patience & Grace
Foo Fighters
[Roswell/RCA Records]

• Magic
Bruce Springsteen
[Columbia]

• Sky Blue Sky
Wilco
[Nonesuch Records]

Field 5 – Alternative
Category 22 – Best Alternative Music Album
(Vocal or Instrumental.)

• Alright, Still…
Lily Allen
[Capitol Records]

• Neon Bible
Arcade Fire
[Merge Records]

• Volta
Bjork
[Elektra/Atlantic]

• Wincing The Night Away
The Shins
[Sub Pop]

• Icky Thump
The White Stripes
[Third Man/Warner Bros.]

Field 6 – R&B
Category 23 – Best Female R&B Vocal Performance
(For a solo vocal performance. Singles or Tracks only.)

• Just Fine
Mary J. Blige
[Geffen]

• When I See You
Fantasia
Track from: Fantasia
[J Records/19 Records/S Records]

• No One
Alicia Keys
[J Records/MBK Entertainment]

• If I Have My Way
Chrisette Michele
Track from: I Am
[Def Jam Recordings]

• Hate On Me
Jill Scott
Track from: The Real Thing
[Hidden Beach Recordings]

Field 6 – R&B
Category 24 – Best Male R&B Vocal Performance
(For a solo vocal performance. Singles or Tracks only.)

• Woman
Raheem DeVaughn
[Jive Records]

• B.U.D.D.Y.
Musiq Soulchild
Track from: Luvanmusiq
[Atlantic Records]

• Because Of You
Ne-Yo
[Def Jam Recordings]

• Future Baby Mama
Prince
Track from: Planet Earth
[Columbia/NPG Records]

• Please Don’t Go
Tank
Track from: Sex, Love & Pain
[Blackground/Universal Motown]

Field 6 – R&B
Category 25 – Best R&B Performance By A Duo Or Group With Vocals
(For duo, group or collaborative performances, with vocals. Singles or Tracks only.)

• Same Girl
R. Kelly Featuring Usher
Track from: Double Up
[Jive]

• Disrespectful
Chaka Khan Featuring Mary J. Blige
[Burgundy/Sony/BMG]

• Hate That I Love You
Rihanna Featuring Ne-Yo
Track from: Good Girl Gone Bad
[Def Jam Recordings]

• Baby
Angie Stone Featuring Betty Wright
[Stax]

• Bartender
T-Pain Featuring Akon
[Jive]

Field 6 – R&B
Category 26 – Best Traditional R&B Vocal Performance
(For solo, duo, group or collaborative performances, with vocals. Singles or Tracks only.)

• Walk A Mile In My Shoes
Otis Clay
Track from: Walk A Mile In My Shoes
[Echo Records]

• All Night Long
Randy Crawford & Joe Sample
Track from: Feeling Good
[PRA Records]

• In My Songs
Gerald Levert
Track from: In My Songs
[Atlantic]

• I Apologize
Ann Nesby
Track from: This Is Love
[Shanachie/It's Time Child Records]

• I Am Your Man
Ryan Shaw
Track from: This Is Ryan Shaw
[One Haven/Razor & Tie Entertainment]

Field 6 – R&B
Category 27 – Best Urban/Alternative Performance
(For solo, duo, group or collaborative performances, with vocals. Singles or Tracks only.)

• Make A Baby
Vikter Duplaix
Track from: Bold And Beautiful
[BBE]

• That’s The Way Of The World
Dwele
Track from: Interpretations: Celebrating The Music Of Earth, Wind & Fire
[Stax]

• Daydreamin’
Lupe Fiasco Featuring Jill Scott
Track from: Lupe Fiasco’s Food & Liquor
[1st & 15th/Atlantic]

• Fantasy
Meshell Ndegeocello
Track from: Interpretations: Celebrating The Music Of Earth, Wind & Fire
[Stax]

• Dream
Alice Smith
Track from: For Lovers, Dreamers & Me
[BBE Records]

Field 6 – R&B
Category 28 – Best R&B Song
(A Songwriter(s) Award. For Song Eligibility Guidelines see Category #3. (Artist names appear in parentheses.) Singles or Tracks only.)

• Beautiful Flower
India.Arie & Joyce Simpson, songwriters (India.Arie)
[Universal Republic Records; Publishers: Gold & Iron Music Publishing, WB Music Corp.]

• Hate That I Love You
M.S. Eriksen, T.E. Hermansen & Shaffer Smith, songwriters (Rihanna Featuring
Ne-Yo)
Track from: Good Girl Gone Bad
[Def Jam Recordings; Publishers: EMI April Music, Sony/ATV Tunes]

• No One
Dirty Harry, Kerry Brothers & Alicia Keys, songwriters (Alicia Keys)
[J Records/MBK Entertainment; Publishers: Lellow Productions/EMI April Music, Book Of Daniel Music/EMI Music Publishing, D. Harry Productions]

• Teachme
Ivan Barias, Adam W. Blackstone, Randall C. Bowland, Carvin Haggins, Johnnie
Smith II & Corey Latif Williams, songwriters (Musiq Soulchild)
Track from: Luvanmusiq
[Atlantic; Publishers: Nivrac Tyke/Universal Publishing, Latif Music/Universal Publishing, Tetra Grammaton/Universal Music Publishing, Melodic Piano Productions, HC 1030 Publishing]

• When I See U
Louis Biancaniello, Waynne Nugent, Erika Nuri, Kevin Risto, Janet Sewel & Sam
Watters, songwriters (Fantasia)
Track from: Fantasia
[J Records/19 Records/S Records; Publishers: Breakthrough Creations/EMI April Music, S.M.Y. Publishing/Sony/ATV Tunes, Break North Music/Sony/ATV Music Publishing, Wayne Writers/Sony/ATV Tunes, J. Sewell Publishing, Golden The Super Kid Music]

Field 6 – R&B
Category 29 – Best R&B Album
(For albums containing 51% or more playing time of VOCAL tracks.)

• Funk This
Chaka Khan
[Burgundy Records]

• Lost & Found
Ledisi
[Verve Forecast]

• Luvanmusiq
Musiq Soulchild
[Atlantic]

• The Real Thing
Jill Scott
[Hidden Beach Recordings]

• Sex, Love & Pain
Tank
[Blackground/Universal Motown Records]

Field 6 – R&B
Category 30 – Best Contemporary R&B Album
(For albums containing 51% or more playing time of VOCAL tracks.)

• Konvicted
Akon
[SRC/Universal Motown]

• Just Like You
Keyshia Cole
[Geffen]

• Fantasia
Fantasia
[J Records/19 Records/S Records]

• East Side Story
Emily King
[J Records]

• Because Of You
Ne-Yo
[Def Jam Recordings]

Field 7 – Rap
Category 31 – Best Rap Solo Performance
(For a solo Rap performance. Singles or Tracks only.)

• The People
Common
Track from: Finding Forever
[Geffen]

• I Get Money
50 Cent
Track from: Curtis
[Shady/Aftermath/Interscope Records]

• Show Me What You Got
Jay-Z
Track from: Kingdom Come
[Roc-A-Fella Records]

• Big Things Poppin’ (Do It)
T.I.
[Grand Hustle/Atlantic]

• Stronger
Kanye West
Track from: Graduation
[Roc-A-Fella Records]

Field 7 – Rap
Category 32 – Best Rap Performance By A Duo Or Group
(For duo, group or collaborative performances of Rap only. Singles or Tracks only.)

• Southside
Common Featuring Kanye West
Track from: Finding Forever
[Geffen]

• Make It Rain
Fat Joe Featuring Lil Wayne
Track from: Me, Myself & I
[Terror Squad Entertainment]

• Party Like A Rockstar
Shop Boyz
Track from: Rockstar Mentality
[OnDeck/Universal Republic Records]

• Int’l Players Anthem (I Choose You)
UGK Featuring OutKast
[Jive]

• Better Than I’ve Ever Been
Kanye West, Nas & KRS-One
[Nike]

Field 7 – Rap
Category 33 – Best Rap/Sung Collaboration
(For a Rap/Sung collaborative performance by artists who do not normally perform together. Singles or Tracks only.)

• I Wanna Love You
Akon Featuring Snoop Dogg
Track from: Konvicted
[SRC/Universal Motown]

• Kiss, Kiss
Chris Brown & T-Pain
[Jive]

• Let It Go
Keyshia Cole Featuring Missy Elliott & Lil’ Kim
Track from: Just Like You
[Geffen]

• Umbrella
Rihanna Featuring Jay-Z
Track from: Good Girl Gone Bad
[Def Jam Recordings]

• Good Life
Kanye West Featuring T-Pain
Track from: Graduation
[Roc-A-Fella]

Field 7 – Rap
Category 34 – Best Rap Song
(A Songwriter(s) Award. For Song Eligibility Guidelines see Category #3. (Artist names appear in parentheses.) Singles or Tracks only.)

• Ayo Technology
Nate (Danja) Hills, Curtis Jackson, Timothy Mosley & Justin Timberlake,
songwriters (50 Cent Featuring Justin Timberlake & Timbaland)
Track from: Curtis
[Shady/Aftermath/Interscope Records; Publishers: 50 Cent Music Publishing/Virginia Beach Music/Danjahandz Music/WB Music Corp./Tenman Tunes]

• Big Things Poppin’ (Do It)
Clifford Harris & Byron Thomas, songwriters (T.I.)
[Grand Hustle/Atlantic; Publishers: Crown Club Publishing/Warner Chappell Music, Fresh Is The Word]

• Can’t Tell Me Nothing
A. Davis & Kanye West, songwriters (Kanye West)
Track from: Graduation
[Roc-A-Fella; Publishers: Very Good Beats/Hip Hop Since 1978]

• Crank That (Soulja Boy)
Soulja Boy Tell’Em, songwriter (Soulja Boy Tell’Em)
[Collipark/Interscope Records]

• Good Life
A. Davis, F. Najm & K. West, songwriters (J. Ingram & Q. Jones, songwriters)
(Kanye West Featuring T-Pain)
Track from: Graduation
[Roc-A-Fella; Publishers: Very Good Beats/Hip Hop Since 1978, Warner-Tamerlane Punlishing, Yellow Brick Road Music/Eiseman Music]

Field 7 – Rap
Category 35 – Best Rap Album
(For albums containing 51% or more playing time of VOCAL tracks.)

• Finding Forever
Common
[Geffen]

• Kingdom Come
Jay-Z
[Roc-A-Fella/Def Jam Recordings]

• Hip Hop Is Dead
Nas
[Def Jam/Columbia/The Jones Experience]

• T.I. vs T.I.P.
T.I.
[Grand Hustle/Atlantic]

• Graduation
Kanye West
[Roc-A-Fella Records]

Field 8 – Country
Category 36 – Best Female Country Vocal Performance
(For a solo vocal performance. Singles or Tracks only.)

• Simple Love
Alison Krauss
Track from: A Hundred Miles Or More: A Collection
[Rounder]

• Famous In A Small Town
Miranda Lambert
Track from: Crazy Ex-Girlfriend
[Columbia Nashville]

• Nothin’ Better To Do
LeAnn Rimes
[Curb Records]

• Before He Cheats
Carrie Underwood
Track from: Some Hearts
[19 Recordings/Arista Nashville]

• Heaven, Heartache And The Power Of Love
Trisha Yearwood
[Big Machine Records]

Field 8 – Country
Category 37 – Best Male Country Vocal Performance
(For a solo vocal performance. Singles or Tracks only.)

• Long Trip Alone
Dierks Bentley
Track from: Long Trip Alone
[Capitol Records Nashville]

• A Woman’s Love
Alan Jackson
Track from: Like Red On A Rose
[Arista Nashville]

• If You’re Reading This
Tim McGraw
Track from: Let It Go
[Curb Records]

• Give It Away
George Strait
Track from: It Just Comes Natural
[MCA Nashville]

• Stupid Boy
Keith Urban
Track from: Love, Pain & The Whole Crazy Thing
[Capitol Records Nashville]

Field 8 – Country
Category 38 – Best Country Performance By A Duo Or Group With Vocals
(For established duos or groups with vocals. Singles or Tracks only.)

• Proud Of The House We Built
Brooks & Dunn
[Arista Nashville]

• How Long
Eagles
[Eagles Recording Co. II]

• Moments
Emerson Drive
Track from: Countrified
[Midas Records, Inc.]

• Lucky Man
Montgomery Gentry
Track from: Some People Change
[Columbia Nashville]

• Sweet Memories
The Time Jumpers
Track from: Jumpin’ Time
[Crosswind]

Field 8 – Country
Category 39 – Best Country Collaboration With Vocals
(For a collaborative performance, with vocals, by artists who do not normally perform together. Singles or Tracks only.)

• Days Aren’t Long Enough
Steve Earle & Allison Moorer
Track from: Washington Square Serenade
[New West Records]

• Because Of You
Reba McEntire & Kelly Clarkson
[MCA Nashville]

• I Need You
Tim McGraw & Faith Hill
Track from: Let It Go
[Curb Records]

• Lost Highway
Willie Nelson & Ray Price
Track from: Last Of The Breed
[Lost Highway Records]

• Oh Love
Brad Paisley & Carrie Underwood
Track from: 5th Gear
[Arista Nashville]

Field 8 – Country
Category 40 – Best Country Instrumental Performance
(For solo, duo, group or collaborative performances, without vocals. Singles or Tracks only.)

• Little Monk
Russ Barenberg
Track from: When At Last
[Compass Records]

• Mucky The Duck
The Greencards
Track from: Viridian
[Dualtone Music Group]

• Throttleneck
Brad Paisley
Track from: 5th Gear
[Arista Nashville]

• Rawhide!
Andy Statman
Track from: East Flatbush Blues
[Shefa Records]

• Fidoodlin’
The Time Jumpers
Track from: Jumpin’ Time
[Crosswind]

Field 8 – Country
Category 41 – Best Country Song
(A Songwriter(s) Award. For Song Eligibility Guidelines see Category #3. (Artist names appear in parentheses.) Singles or Tracks only.)

• Before He Cheats
Josh Kear & Chris Tompkins, songwriters (Carrie Underwood)
Track from: Some Hearts
[19 Recordings/Arista Nashville; Publishers: That Little House Music, Mighty Underdog Music/Sony/ATV Cross Keys Publishing]

• Give It Away
Bill Anderson, Buddy Cannon & Jamey Johnson, songwriters (George Strait)
Track from: It Just Comes Natural
[MCA Nashville; Publishers: Sony/ATV Tree Publishing/Mr. Bubba Music, Run Slow Music, EMI Blackwood Music]

• I Need You
Tony Lane & David Lee, songwriters (Tim McGraw & Faith Hill)
Track from: Let It Go
[Curb Records; Publishers: Careers-BMG Music Publishing/Nervous Worm Music/Famous Music/Ed And Lucille Songs]

• If You’re Reading This
Tim McGraw, Brad Warren & Brett Warren, songwriters (Tim McGraw)
Track from: Let It Go
[Curb Records; Publishers: Bucky And Clyde Music, Stylesonic Music]

• Long Trip Alone
Brett Beavers, Dierks Bentley & Steve Bogard, songwriters (Dierks Bentley)
Track from: Long Trip Alone
[Capitol Records Nashville; Publishers: Ensign Music/Rancho Papa Music/Home With The Armadillo Music, Big White Tracks]

Field 8 – Country
Category 42 – Best Country Album
(Vocal or Instrumental.)

• Long Trip Alone
Dierks Bentley
[Capitol Records Nashville]

• These Days
Vince Gill
[MCA Nashville]

• Let It Go
Tim McGraw
[Curb Records]

• 5th Gear
Brad Paisley
[Arista Nashville]

• It Just Comes Natural
George Strait
[MCA Nashville]

Field 8 – Country
Category 43 – Best Bluegrass Album
(Vocal or Instrumental.)

• Cherryholmes II Black And White
Cherryholmes
[Skaggs Family Records]

• Lefty’s Old Guitar
J. D. Crowe & The New South
[Rounder]

• The Bluegrass Diaries
Jim Lauderdale
[Yep Roc Records]

• Scenechronized
Seldom Scene
[Sugar Hill]

• Double Banjo Bluegrass Spectacular
Tony Trischka
[Rounder]

Field 9 – New Age
Category 44 – Best New Age Album
(Vocal or Instrumental.)

• Faces Of The Sun
Peter Kater
[Silver Wave Records]

• Sacred Journey Of Ku -Kai, Volume 3
Kitaro
[Domo Records, Inc]

• One Guitar
Ottmar Liebert
[Spiral Subwave Records]

• Southwest
Eric Tingstad
[Cheshire Records]

• Crestone
Paul Winter Consort
[Living Music]

Field 10 – Jazz
Category 45 – Best Contemporary Jazz Album
(For albums containing 51% or more playing time of INSTRUMENTAL tracks.)

• Party Hats
Will Bernard
[Palmetto Records]

• Downright Upright
Brian Bromberg
[Artistry Music]

• Re-imagination
Eldar
[Masterworks Jazz]

• River: The Joni Letters
Herbie Hancock
[Verve]

• He Had A Hat
Jeff Lorber
[Blue Note]

Field 10 – Jazz
Category 46 – Best Jazz Vocal Album
(For albums containing 51% or more playing time of VOCAL tracks.)

• Avant Gershwin
Patti Austin
[Rendezvous Entertainment]

• Red Earth – A Malian Journey
Dee Dee Bridgewater
[DDB/Emarcy]

• Music Maestro Please
Freddy Cole
[HighNote Records]

• Nightmoves
Kurt Elling
[Concord Jazz]

• On The Other Side
Tierney Sutton (Band)
[Telarc Jazz]

Field 10 – Jazz
Category 47 – Best Jazz Instrumental Solo
(For an instrumental jazz solo performance. Two equal performers on one recording may be eligible as one entry. If the soloist listed appears on a recording billed to another artist, the latter’s name is in parenthesis for identification. Singles or Tracks only.)

• Levees
Terence Blanchard, soloist
Track from: A Tale Of God’s Will (A Requiem For Katrina)
[Blue Note]

• Anagram
Michael Brecker, soloist
Track from: Pilgrimage
[Heads Up International]

• Both Sides Now
Herbie Hancock, soloist
Track from: River: The Joni Letters
[Verve]

• Lullaby
Hank Jones, soloist
Track from: Kids: Live At Dizzy’s Club Coca-Cola (Joe Lovano and Hank Jones)
[Blue Note]

• 1000 Kilometers
Paul McCandless, soloist
Track from: 1000 Kilometers (Oregon)
[CamJazz]

Field 10 – Jazz
Category 48 – Best Jazz Instrumental Album, Individual or Group
(For albums containing 51% or more playing time of INSTRUMENTAL tracks.)

• Pilgrimage
Michael Brecker
[Heads Up International]

• Live At The Village Vanguard
The Bill Charlap Trio
[Blue Note]

• Kids: Live At Dizzy’s Club Coca-Cola
Joe Lovano And Hank Jones
[Blue Note]

• Line By Line
John Patitucci
[Concord Jazz]

• Back East
Joshua Redman
[Nonesuch Records]

Field 10 – Jazz
Category 49 – Best Large Jazz Ensemble Album
(For large jazz ensembles, including big band sounds. Albums must contain 51% or more INSTRUMENTAL tracks.)

• A Tale Of God’s Will (A Requiem For Katrina)
Terence Blanchard
[Blue Note]

• Eternal Licks & Grooves
The Bob Florence Limited Edition
[MAMA Records]

• Hommage
The Bill Holman Band
[Jazzed Media]

• Sky Blue
Maria Schneider Orchestra
[ArtistShare]

• With Love
Charles Tolliver Big Band
[Blue Note]

Field 10 – Jazz
Category 50 – Best Latin Jazz Album
(Vocal or Instrumental.)

• Funk Tango
Paquito D’Rivera Quintet?
[Paquito Records]

• The Magician
Sammy Figueroa And His Latin Jazz Explosion
[Savant Records]

• Borrowed Time
Steve Khan
[Tone Center Records]

• Refugee
Hector Martignon
[Zoho]

• Big Band Urban Folktales
Bobby Sanabria Big Band
[Jazzheads]

Field 11 – Gospel
Category 51 – Best Gospel Performance
(For solo, duo, group as collaborative performances. Singles or tracks with vocal containing Gospel lyrics. All genres of Gospel music are eligible.)

• East To West
Casting Crowns
Track from: The Altar And The Door
[Beach Street Records/Reunion Records]

• Blessed & Highly Favored
The Clark Sisters
Track from: Live – One Last Time
[EMI Gospel]

• Never Gonna Break My Faith
Aretha Franklin & Mary J. Blige (Featuring The Harlem Boys Choir)
Track from: Bobby: Original Motion Picture Soundtrack
[Island Def Jam]

• With Long Life
Israel And New Breed Featuring T-Bone
Track from: A Deeper Level
[Integrity Music]

• He Set My Life To Music
CeCe Winans
Track from: She Was Country When Country Wasn’t Cool – A Tribute To Barbara Mandrell
[BNA Records]

Field 11 – Gospel
Category 52 – Best Gospel Song
(A Songwriter(s) Award. For Song Eligibility Guidelines see Category #3. (Artist names appear in parentheses.) Singles or Tracks only.)

• Blessed & Highly Favored
Karen Clark-Sheard, songwriter (The Clark Sisters)
Track from: Live – One Last Time
[EMI Gospel; Publisher: K. Sheard's Melody]

• East To West
Mark Hall & Bernie Herms, songwriters (Casting Crowns)
Track from: The Altar And The Door
[Beach Street Records/Reunion Records; Publishers: Club Zoo Music, Sparrow Song, Swecs Music, Banahama Tunes/Word Music]

• Encourage Yourself
Donald Lawrence, songwriter (Donald Lawrence & The Tri-City Singers)
Track from: The Grand Finale: Encourage Yourself
[EMI Gospel; Publishers: QW Songs/Zomba Publishing]

• Made To Love
Cary Barlowe, Toby McKeehan, Jamie Moore & Aaron Rice, songwriters (TobyMac)
Track from: Portable Sounds
[ForeFront Records; Publishers: Achtober Songs/Emack Music/Lowe Bar Music/Jammu Music/Rizzle Music]

• Praise On The Inside
James L. Moss, songwriter (J. Moss)
[Gospo Centric; Publisher: Millenni-era Music]

Field 11 – Gospel
Category 53 – Best Rock Or Rap Gospel Album
(For albums containing 51% or more playing time of VOCAL tracks.)

• Before The Daylight’s Shot
Ashley Cleveland
[204 Records]

• HIStory: Our Place In His Story
The Cross Movement
[Cross Movement Records]

• Open Book
Da’ T.R.U.T.H.
[Cross Movement Records]

• The Reckoning
Pillar
[Flicker Records]

• Comatose
Skillet
[Atlantic/Lava/Ardent/INO]

Field 11 – Gospel
Category 54 – Best Pop/Contemporary Gospel Album
(For albums containing 51% or more playing time of VOCAL tracks.)

• The Altar And The Door
Casting Crowns
[Beach Street Records/Reunion Records]

• A Deeper Level
Israel And New Breed
[Integrity Music]

• True Beauty
Mandisa
[Sparrow Records]

• Stand
Michael W. Smith
[Reunion Records]

• Portable Sounds
TobyMac
[ForeFront Records]

Field 11 – Gospel
Category 55 – Best Southern, Country, Or Bluegrass Gospel Album
(For albums containing 51% or more playing time of VOCAL tracks.)

• Amazing Grace
Bill & Gloria Gaither And The Homecoming Friends
[Gaither Music Group]

• Journey Of Joy
Karen Peck And New River
[Daywind Records]

• Everybody’s Brother
Billy Joe Shaver
[Compadre Records]

• Salt Of The Earth
Ricky Skaggs & The Whites
[Skaggs Family Records]

• Tell Someone
Kenny & Amanda Smith Band
[Rebel Records]

• I’ll Fly Away: Country Hymns & Songs Of Faith
Various Artists
Ed Cash, producer
[Sparrow Records]

Field 11 – Gospel
Category 56 – Best Traditional Gospel Album
(For albums containing 51% or more playing time of VOCAL tracks.)

• Live – One Last Time
The Clark Sisters
[EMI Gospel]

• The Grand Finale’: Encourage Yourself
Donald Lawrence & The Tri-City Singers
[EMI Gospel]

• Life Changing
Smokie Norful
[EMI Gospel]

• Thirsty
Marvin Sapp
[Verity]

• Cherch
Bebe Winans
[Koch Records]

Field 11 – Gospel
Category 57 – Best Contemporary R&B Gospel Album
(For albums containing 51% or more playing time of VOCAL tracks.)

• Grateful
Coko
[Light Records]

• Free To Worship
Fred Hammond
[Verity]

• V2…
J. Moss
[Gospo Centric/Zomba Gospel]

• T57
Trin-I-Tee 5:7
[Spirit Rising Music/Music World Entertainment]

• Alone But Not Alone
Marvin Winans
[Pure Springs Gospel]

Field 12 – Latin
Category 58 – Best Latin Pop Album
(Vocal or Instrumental.)

• Papito
Miguel Bosé & Varios Artistas
[Warner Music Latina]

• 12 Segundos De Oscuridad
Jorge Drexler
[Warner Music Latina]

• Navidades Luis Miguel
Luis Miguel
[Warner Music Latina]

• Dicen Que El Tiempo
Jennifer Peña
[Univision Records]

• El Tren De Los Momentos
Alejandro Sanz
[Warner Music Latina]

Field 12 – Latin
Category 59 – Best Latin Rock Or Alternative Album
(Vocal or Instrumental.)

• No Hay Espacio
Black:Guayaba
[Machete Music]

• Adelantando
Jarabe De Palo
[Warner Music Latina]

• Amantes Sunt Amentes
Panda
[Warner Music Latina]

• Kamikaze
Rabanes
[Universal Music Latino]

• Memo Rex Commander Y El Corazón Atómico De La Via Láctea
Zoé
[Noiselab/EMI Mexico]

Field 12 – Latin
Category 60 – Best Latin Urban Album
(Vocal or Instrumental.)

• E.S.L.
Akwid
[Univision Records]

• El Abayarde Contra-Ataca
Tego Calderón
[Warner Music Latina]

• Residente O Visitante
Calle 13
[Norte]

• El Cartel: The Big Boss
Daddy Yankee
[El Cartel/Interscope Records]

• Vacaneria!
Fulanito
[Cutting Records Inc.]

Field 12 – Latin
Category 61 – Best Tropical Latin Album
(Vocal or Instrumental.)

• Greetings From Havana
Cubanismo
[AIM Trading Group P/L]

• En Primera Plana
Issac Delgado
[La Calle Records]

• Arroz Con Habichuela
El Gran Combo De Puerto Rico
[Norte/Discos 605]

• La Llave De Mi Corazón
Juan Luis Guerra
[EMI Televisa]

• United We Swing
Spanish Harlem Orchestra
[Six Degrees]

Field 12 – Latin
Category 62 – Best Mexican/Mexican-American Album
(Vocal or Instrumental.)

• 100% Mexicano
Pepe Aguilar
[EMI Televisa]

• El Indomable
Cristian Castro
[Universal Music Latino]

• Para Siempre
Vicente Fernández
[Norte/SonyBMG]

• Puro Dolor
Paquita La Del Barrio
[Balboa Records, Co./Discos Musart]

• Esta Tierra Es Tuya (This Land Is Your Land)
Sones De México Ensemble
[Sones de Mexico Ensemble, Inc.]

Field 12 – Latin
Category 63 – Best Tejano Album
(Vocal or Instrumental.)

• Ram Herrera And The Outlaw Band 2007
Ram Herrera And The Outlaw Band
[Tejas Records]

• Before The Next Teardrop Falls
Little Joe & La Familia
[TDI Records]

• Corazon De Oro
David Marez
[Baby Dude Records]

• 35th Anniversary
Ruben Ramos
[Revolution Records]

• Vagar Libremente
Sunny Sauceda
[Tejas Records]

Field 12 – Latin
Category 64 РBest Norte̱o Album
(Vocal or Instrumental.)

• El Amor Que Nunca Fue
Conjunto Primavera
[Fonovisa Records]

• Crossroads
Intocable
[EMI Televisa]

• Ven Y Dime
Los Rieleros Del Norte
[Fonovisa Records]

• Detalles Y Emociones
Los Tigres Del Norte
[Fonovisa Records]

• Gracias Por Tu Amor
Pesado
[Warner Music Latina]

Field 12 – Latin
Category 65 – Best Banda Album
(Vocal or Instrumental.)

• Te Va A Gustar
El Chapo
[Disa]

• Los Mejores Corridos
El Potro De Sinaloa
[Machete Music]

• Lobo Domesticado
Valentin Elizalde
[Universal Music Latino]

• Conquistando Corazones
K-PAZ De La Sierra
[Disa]

• Entre Copas Y Botellas
Lupillo Rivera
[Venemusic]

Field 13 – Blues
Category 66 – Best Traditional Blues Album
(Vocal or Instrumental.)

• Pinetop Perkins On The 88′s – Live In Chicago
Pinetop Perkins
[Sagebrush Productions/Vizztone Label Group]

• Live…And In Concert From San Francisco
Otis Rush
[Blues Express, Inc.]

• 10 Days Out: Blues From The Backroads
Kenny Wayne Shepherd Featuring Various Artists
[Reprise Records]

• Old School
Koko Taylor
[Alligator Records]

• Last Of The Great Mississippi Delta Bluesmen: Live In Dallas
Henry James Townsend, Joe Willie “Pinetop” Perkins, Robert Lockwood, Jr. & David
“Honeyboy” Edwards
[The Blue Shoe Project]

Field 13 – Blues
Category 67 – Best Contemporary Blues Album
(Vocal or Instrumental.)

• Into The Blues
Joan Armatrading
[429 Records]

• Is It News
Doyle Bramhall
[Yep Roc Records]

• The Road To Escondido
JJ Cale & Eric Clapton
[Reprise Records/Warner Music Group]

• Truth
Robben Ford
[Concord Records]

• The Scene Of The Crime
Bettye LaVette
[Anti]

Field 14 – Folk
Category 68 – Best Traditional Folk Album
(Vocal or Instrumental.)

• Try Me One More Time
David Bromberg
[Appleseed Recordings]

• Let Us Now Praise Sleepy John
Peter Case
[Yep Roc Records]

• Banjo Talkin’
Cathy Fink
[Rounder]

• Dirt Farmer
Levon Helm
[Dirt Farmer Music/Vanguard Records]

• Charlie Louvin
Charlie Louvin
[Tompkins Square]

Field 14 – Folk
Category 69 – Best Contemporary Folk/Americana Album
(Vocal or Instrumental.)

• The Calling
Mary Chapin Carpenter
[Zoe Records]

• My Name Is Buddy
Ry Cooder
[Nonesuch Records Inc./Warner Music Group]

• Washington Square Serenade
Steve Earle
[New West Records]

• Children Running Through
Patty Griffin
[ATO Records]

• Orphans
Tom Waits
[Anti]

Field 14 – Folk
Category 70 – Best Native American Music Album
(Vocal or Instrumental.)

• Oklahoma Style
Walter Ahhaitty & Friends
[SOAR]

• Watch This Dancer!
Black Lodge
[Canyon Records]

• The Ballad Of Old Times
Davis Mitchell
[SOAR]

• Reconnections
R. Carlos Nakai, Cliff Sarde, William Eaton & Randy Wood
[Canyon Records]

• Totemic Flute Chants
Johnny Whitehorse
[Silver Wave Records]

Field 14 – Folk
Category 71 – Best Hawaiian Music Album
(Vocal or Instrumental.)

• Ka Hikina O Ka Hau (The Coming Of The Snow)
Keola Beamer
[Dancing Cat Productions]

• Hawaiiana
Tia Carrere
[Daniel Ho Creations]

• He’eia
Cyril Pahinui
[Dancing Cat Productions]

• Hawaiian Blossom
Raiatea
[Raiatea Helm Records]

• Treasures Of Hawaiian Slack Key Guitar
Various Artists
Daniel Ho, George Kahumoku, Jr., Paul Konwiser & Wayne Wong, producers
[Daniel Ho Creations]

Field 14 – Folk
Category 72 – Best Zydeco Or Cajun Music Album
(Vocal or Instrumental.)

• Le Cowboy Creole
Geno Delafose & French Rockin’ Boogie
[Times Square Records]

• King Cake
Lisa Haley
[Blue Fiddle Records]

• Live: Á La Blue Moon
Lost Bayou Ramblers
[Swallow Records]

• Blues De Musicien
Pine Leaf Boys
[Arhoolie Records]

• Racines
Racines
[Swallow Records]

• The La Louisianne Sessions
Roddie Romero And The Hub City All-Stars
[Octavia Records]

• Live! Worldwide
Terrance Simien & The Zydeco Experience
[AIM Trading Group P/L]

Field 15 – Reggae
Category 73 – Best Reggae Album
(Vocal or Instrumental.)

• The Burning Spear Experience
Burning Spear
[Burning Music Production]

• Mind Control
Stephen Marley
[Tuff Gong/Ghetto Youths/Universal Republic]

• The End Of An American Dream
Lee “Scratch” Perry
[Megawave]

• Anniversary
Sly & Robbie And The Taxi Gang
[Taxi Records]

• Light Your Light
Toots & The Maytals
[Fantasy]

Field 16 – World Music
Category 74 – Best Traditional World Music Album
(Vocal or Instrumental.)

• When The Soul Is Settled: Music Of Iraq
Rahim Al Haj With Souhail Kaspar
[Smithsonian Folkways Recordings]

• From Mali To America
Cheick Hamala Diabate & Bob Carlin
[5-String Productions]

• Live At Couleur Café
Konono Nº1
[Crammed Discs/Rykodisc]

• African Spirit
Soweto Gospel Choir
[Shanachie Entertainment]

• Singing For Life: Songs Of Hope, Healing, And HIV/AIDS In Uganda
Various Artists
Gregory Barz, producer
[Smithsonian Folkways Recordings]

Field 16 – World Music
Category 75 – Best Contemporary World Music Album
(Vocal or Instrumental.)

• Céu
Céu
[Six Degrees Records/Urban Jungle Records/Starbucks Entertainment]

• Gil Luminoso
Gilberto Gil
[DRG Brazil]

• Momento
Bebel Gilberto
[Ziriguiboom/Crammed Discs/Six Degrees]

• Djin Djin
Angelique Kidjo
[Razor & Tie Direct/Starbucks Entertainment]

• An Ancient Muse
Loreena McKennitt
[Verve Records/Universal Music Group]

Field 17 – Polka
Category 76 – Best Polka Album
(Vocal or Instrumental.)

• Polka’s Revenge
Brave Combo
[DenTone]

• Bulletproof Polkas
John Gora & Gorale
[Sunshine Diversified Ent.]

• Polka Freak Out
Bubba Hernandez & Alex Meixner
[Moon Zero Bird Records]

• Dueling Polkas
Walter Ostanek And His Band & Brian Sklar And The Western Senators
[Sunshine (Polkamania)]

• Come Share The Wine
Jimmy Sturr And His Orchestra
[Rounder]

Field 18 – Children’s
Category 77 – Best Musical Album For Children
(For albums consisting of predominantly music or song vs. spoken word.)

• Chickens
Buck Howdy With BB
[Prairie Dog Entertainment]

• Experience…101
Sweet Honey In The Rock
[Appleseed]

• A Green And Red Christmas
The Muppets
Ted Kryczko & Ed Mitchel, producers
[Walt Disney Records]

• I Wanna Play
Bill Harley
[Round River Records]

• My Green Kite
Peter Himmelman
[Rounder]

• The Velveteen Rabbit – Love Can Make You Real
Various Artists
Don Sebesky & Janina Serden, producers
[Brown Barn Records]

Field 18 – Children’s
Category 78 – Best Spoken Word Album For Children
(For albums consisting of predominantly spoken word vs. music or song.)

• Harry Potter And The Deathly Hallows
Jim Dale
[Listening Library]

• Making The Heart Whole Again: Stories For A Wounded World
Milbre Burch
[Kind Crone Productions]

• The One And Only Shrek
Meryl Streep & Stanley Tucci
[Audio Renaissance]

• Who’s Got Game? The Ant Or The Grasshopper? The Lion Or The Mouse? Poppy Or The Snake?
Toni Morrison
[Simon & Schuster Audio]

• Wickety Whack – Brer Rabbit Is Back
Diane Ferlatte
[Diane Ferlatte]

Field 19 – Spoken Word
Category 79 – Best Spoken Word Album (Includes Poetry, Audio Books & Story Telling)

• The Audacity Of Hope: Thoughts On Reclaiming The American Dream
Barack Obama
[Random House Audio]

• Celebrations
Maya Angelou
[Random House Audio]

• Giving: How Each Of Us Can Change The World
Bill Clinton
[Random House Audio]

• Sunday Mornings In Plains: Bringing Peace To A Changing World
Jimmy Carter
[Simon & Schuster Audio]

• Things I Overheard While Talking To Myself
Alan Alda
[Random House Audio]

Field 20 – Comedy
Category 80 – Best Comedy Album
(For comedy recordings, spoken or musical)

• America’s Mexican
George Lopez
[Comedy Central Records]

• Dirty Girl
Lisa Lampanelli
[Warner Bros.]

• The Distant Future
Flight Of The Conchords
[Sub Pop]

• I Still Have A Pony.
Steven Wright
[Comedy Central Records]

• Songs Pointed & Pointless
Harry Shearer
[Courgette Records]

Field 21 – Musical Show
Category 81 – Best Musical Show Album
(Award to the Album Producer(s), and to the Lyricist(s) & Composer(s) of 51% or more of a new score. (Artist, Lyricist & Composer names appear in parentheses.))

• A Chorus Line
David Caddick, producer (Marvin Hamlisch, composer; Edward Kleban, lyricist)
(2006 New Cast Recording With Various Artists)
[Masterworks Broadway]

• Company
Tommy Krasker, producer (Stephen Sondheim, composer/lyricist) (2006 Cast
Recording With Raúl Esparza & Others)
[Nonesuch Records/PS Classics]

• Grey Gardens
Steven Epstein, producer (Scott Frankel, composer; Michael Korie, lyricist)
(Original Broadway Cast With Christine Ebersole, Mary Louise Wilson & Others)
[PS Classics]

• Spring Awakening
Duncan Sheik, producer; Duncan Sheik, composer; Steven Sater, lyricist (Original
Broadway Cast With Jonathan Groff, Lea Michele & Others)
[Decca Broadway]

• West Side Story
Nick Patrick, producer (Leonard Bernstein, composer; Stephen Sondheim, lyricist)
(Vittorio Grigolo, Hayley Westenra, Connie Fisher & Others)
[Decca Broadway]

Field 22 – Film/TV/Visual Media
Category 82 – Best Compilation Soundtrack Album For Motion Picture, Television Or Other Visual Media
(Award to the Artist(s) and/or Producer(s) of a majority of the tracks on the album, or to the individual(s) actively responsible for the concept and musical direction and for the selection of artists, songs and producers, as applicable.)

• Across The Universe
Various Artists
[Interscope Records]

• Dreamgirls
Various Artists
[Music World Music/Sony Urban Music/Columbia/Sony Music Soundtrax]

• Hairspray
Various Artists
[New Line Records]

• Love
(The Beatles)
[Apple Records/Capitol Records]

• Once
Glen Hansard & Marketa Irglova
[Canvasback/Columbia/Sony Music Soundtrax]

Field 22 – Film/TV/Visual Media
Category 83 – Best Score Soundtrack Album For Motion Picture, Television Or Other Visual Media
(Award to Composer(s) for an original score created specifically for, or as a companion to, a current legitimate motion picture, television show or series or other visual media.)

• Babel
Gustavo Santaolalla, composer
[Concord Records]

• Blood Diamond
James Newton Howard, composer
[Varese Sarabande]

• The Departed
Howard Shore, composer
[New Line Records]

• Happy Feet
John Powell, composer
[Warner Sunset/Atlantic]

• Pan’s Labyrinth
Javier Navarrete, composer
[Milan Records]

• Ratatouille
Michael Giacchino, composer
[Walt Disney Records]

Field 22 – Film/TV/Visual Media
Category 84 – Best Song Written For Motion Picture, Television Or Other Visual Media
(A Songwriter(s) award. For a song (melody & lyrics) written specifically for a motion picture, television or other visual media, and released for the first time during the Eligibility Year. (Artist names appear in parentheses.) Singles or Tracks only.)

• Falling Slowly (From Once)
Glen Hansard & Marketa Irglova, songwriters (Glen Hansard & Marketa Irglova)
Track from: Once
[Canvasback/Columbia/Sony Music Soundtrax; Publisher: Copyright Control]

• Guaranteed (From Into The Wild)
Eddie Vedder, songwriter (Eddie Vedder)
Track from: Into The Wild
[J Records; Publisher: Monkey Wrench]

• Love You I Do (From Dreamgirls)
Siedah Garrett & Henry Krieger, songwriters (Jennifer Hudson)
Track from: Dreamgirls
[Music World Music/Sony Urban Music/Columbia/Sony Music Soundtrax; Publishers: Miroku Music/Williamson Music/Black Chick Music Publishing, SKG Songs]

• The Song Of The Heart (From Happy Feet)
Prince Rogers Nelson, songwriter (Prince)
Track from: Happy Feet
[Warner Sunset/Atlantic; Publishers: Controversy Music/Universal Music Corp.]

• You Know My Name (From Casino Royale)
David Arnold & Chris Cornell, songwriters (Chris Cornell)
Track from: Carry On
[Suretone/Interscope Records; Publishers: Disappearing One/EMI April Music/UA Music/New Columbia Pictures Music, Thrust/Magnum Music/Bucks Music/United Lion Music/Colpix Music]

Field 23 – Composing/Arranging
Category 85 – Best Instrumental Composition
(A Composer’s Award for an original composition (not an adaptation) first released during the Eligibility Year. Singles or Tracks only.)

• Ash Wednesday
Harry Connick, Jr., composer (Harry Connick, Jr.)
Track from: Chanson Du Vieux Carré
[Marsalis Music/Rounder]

• Cerulean Skies
Maria Schneider, composer (Maria Schneider Orchestra)
Track from: Sky Blue
[ArtistShare]

• Deep Six
Mark Walker, composer (Oregon)
Track from: 1000 Kilometers
[CamJazz]

• I Knew Her (From Notes On A Scandal)
Philip Glass, composer (Philip Glass)
Track from: Notes On A Scandal – Soundtrack
[Rounder/Fox Music]

• Spectacle
Béla Fleck, composer (Chick Corea & Béla Fleck)
Track from: The Enchantment
[Concord Records]

Field 23 – Composing/Arranging
Category 86 – Best Instrumental Arrangement
(An Arranger’s Award. (Artist names appear in parentheses.) Singles or Tracks only.)

• Ash Wednesday
Harry Connick, Jr., arranger (Harry Connick, Jr.)
Track from: Chanson Du Vieux Carré
[Marsalis Music/Rounder]

• Besame Mucho
Steve Wiest, arranger (Maynard Ferguson)
Track from: The One And Only Maynard Ferguson
[Maynard Ferguson Trust]

• Black Is The Color Of My True Love’s Hair
Frank Macchia, arranger (Frank Macchia & The Prague Orchestra)
Track from: Emotions
[Cacophony]

• In A Silent Way
Vince Mendoza, arranger (Joe Zawinul)
Track from: Brown Street
[Heads Up International]

• Yo Tannenbaum (From Bah, Humduck! A Looney Tunes Christmas)
Gordon Goodwin, arranger (Gordon Goodwin’s Big Phat Band)
Track from: Bah, Humduck! A Looney Tunes Christmas – Soundtrack
[Immergent]

Field 23 – Composing/Arranging
Category 87 – Best Instrumental Arrangement Accompanying Vocalist(s)
(An Arranger’s Award. (Artist names appear in parentheses.) Singles or Tracks only.)

• Cry Me A River
Jorge Calandrelli, arranger (Ella Fitzgerald & Jorge Calandrelli)
Track from: Love Letters From Ella
[Concord Jazz/Starbucks Entertainment]

• I’m Gonna Live Till I Die
John Clayton, arranger (Queen Latifah)
Track from: Trav’lin’ Light
[Verve]

• In The Wee Small Hours Of The Morning
Jay Ashby, Darmon Meader & Kim Nazarian, arrangers (New York Voices)
Track from: A Day Like This
[MCG Jazz]

• Overture/Gershwin Medley
Michael Abene, arranger (Patti Austin)
Track from: Avant Gershwin
[Rendezvous Entertainment]

• Smile
Pete McGuinness, arranger (The Pete McGuinness Jazz Orchestra)
Track from: First Flight
[Summit Records]

Field 24 – Package
Category 88 – Best Recording Package

• Cassadaga
Zack Nipper, art director (Bright Eyes)
[Saddle Creek]

• The Dio Years
Masaki Koike, art director (Black Sabbath)
[Rhino]

• Friend & Foe
Craig Thompson, art director (Menomena)
[Barsuk Records]

• Secrets Keep You Sick
Don Clark, art director (The Fold)
[Tooth & Nail Records]

• White Horse
Qing-Yang Xiao, art director (GTS)
[Ring Of Fire Music/Major Music]

Field 24 – Package
Category 89 – Best Boxed Or Special Limited Edition Package

• The Black Parade – Special Edition
Matt Taylor, Ellen Wakayama & Gerard Way, art directors (My Chemical Romance)
[Reprise Records]

• A Fever You Can’t Sweat Out – Limited Edition Collectible Deluxe Box
Alex Kirzhner, art director (Panic! At The Disco)
[DeCayDance/Fueled By Ramen]

• Icky Thump – Limited Edition USB Flash Drive
Stan Chow, art director (The White Stripes)
[Third Man/Warner Bros.]

• Venus Doom
Matt Taylor & Valo, art directors (Him)
[Sire]

• What It Is!: Funky Soul And Rare Grooves (1967-1977)
Masaki Koike, art director (Various Artists)
[Rhino]

Field 25 – Album Notes
Category 90 – Best Album Notes

• Actionable Offenses: Indecent Phonograph Recordings From The 1890s
Patrick Feaster & David Giovannoni, album notes writers (Various Artists)
[Archeophone Records]

• Classic Chu Berry Columbia And Victor Sessions
Loren Schoenberg, album notes writer (Chu Berry)
[Mosaic Records]

• John Work, III: Recording Black Culture
Bruce Nemerov, album notes writer (Various Artists)
[Spring Fed Records]

• Off The Record: The Complete 1923 Jazz Band Recordings
David Sager, album notes writer (King Oliver’s Creole Jazz Band)
[Off The Record]

• Ricky Jay Plays Poker
Ricky Jay, album notes writer (Various Artists)
[Octone/Legacy Recordings]

Field 26 – Historical
Category 91 – Best Historical Album

• Actionable Offenses: Indecent Phonograph Recordings From The 1890s
David Giovannoni, Meagan Hennessey & Richard Martin, compilation producers;
Richard Martin, mastering engineer (Various Artists)
[Archeophone Records]

• Forever Changing: The Golden Age Of Elektra Records 1963-1973 (Deluxe Edition)
Stuart Batsford, Mick Houghton & Phil Smee, compilation producers; Dan Hersch &
Bill Inglot, mastering engineers (Various Artists)
[Rhino]

• The Live Wire – Woody Guthrie In Performance 1949
Nora Guthrie & Jorge Arévalo Mateus, compilation producers; Jamie Howarth, Steve
Rosenthal, Warren Russell-Smith & Dr. Kevin Short, mastering engineers (Woody
Guthrie)
[Woody Guthrie Publications]

• Love Is The Song We Sing: San Francisco Nuggets 1965-1970
Alec Palao, compilation producer; Dan Hersch, Bill Inglot & Dave Schultz,
mastering engineers (Various Artists)
[Rhino]

• People Take Warning! Murder Ballads & Disaster Songs 1913-1938
Christopher King & Henry “Hank” Sapoznik, compilation producers; Christopher
King & Robert Vosgien, mastering engineers (Various Artists)
[Tompkins Square]

Field 27 – Production, Non-Classical
Category 92 – Best Engineered Album, Non-Classical
(An Engineer’s Award. (Artists names appear in parentheses.))

• Beauty & Crime
Tchad Blake, Cameron Craig, Emery Dobyns & Jimmy Hogarth, engineers (Suzanne Vega)
[Blue Note]

• Destination Moon
Dave O’Donnell & Elliot Scheiner, engineers (Deborah Cox)
[Decca Records]

• Don’t Mess With The Dragon
Robert Carranza, Serban Ghenea, John Hanes & KC Porter, engineers (Ozomatli)
[Concord Records]

• Floratone
Tucker Martine, engineer (Floratone)
[Blue Note]

• II
Jason Lehning, engineer (Viktor Krauss)
[Back Porch Records]

Field 27 – Production, Non-Classical
Category 93 – Producer Of The Year, Non-Classical
(A Producer’s Award. (Artists names appear in parentheses.))

• Howard Benson
• Daughtry (Daughtry) (A)
• Devils & Angels (Mêlée) (A)
• Direction (The Starting Line) (A)
• Five Score And Seven Years Ago (Relient K) (A)
• Stay Inside (Sound The Alarm) (A)

• Joe Chiccarelli
• Mercy (Burden Brothers) (A)
• The Narcotic Story (Oxbow) (A)
• Nightmoves (Kurt Elling) (A)
• Wincing The Night Away (The Shins) (A)

• Mike Elizondo
• It Won’t Be Soon Before Long (Maroon 5) (A)
• Under The Blacklight (Rilo Kiley) (A)

• Mark Ronson
• Back To Black (Amy Winehouse) (T)
• Littlest Things (Lily Allen) (T)
• Rehab (Amy Winehouse) (T)
• Version (Mark Ronson) (A)
• You Know I’m No Good (Amy Winehouse) (T)

• Timbaland
• Come Around (M.I.A. Featuring Timbaland) (T)
• Give It To Me (Timbaland Featuring Nelly Furtado & Justin Timberlake) (T)
• Make Me Better (Fabolous Featuring Ne-Yo) (S)
• Timbaland Presents: Shock Value (Timbaland) (A)
• The Way I Are (Timbaland Featuring Keri Hilson & D.O.E.) (S)

Field 27 – Production, Non-Classical
Category 94 – Best Remixed Recording, Non-Classical
(A Remixer’s Award. (Artists names appear in parentheses for identification.) Singles or Tracks only.)

• Angelicus (Andy Moor Full Length Mix)
Andy Moor, remixer (Delerium Featuring Isabel Bayrakdarian)
Track from: Nuages Du Monde
[Nettwerk Records]

• Bring The Noise (Benny Benassi Sfaction Remix)
Benny Benassi, remixer (Public Enemy)
Track from: Bring The Noise/Give It Up EP
[Ultra Records]

• Like A Child (Carl Craig Remix)
Carl Craig, remixer (Junior Boys)
Track from: The Dead Horse E.P.
[Domino Recording Company Ltd.]

• Proper Education (Club Mix – Radio Edit)
Eric Prydz, remixer (Eric Prydz Vs. Pink Floyd)
[Ultra Records]

• Sorry (Dirty South Mix)
Dirty South, remixer (Kaskade)
[Ultra Records]

Field 28 – Surround Sound
Category 95 – Best Surround Sound Album
(For vocal or instrumental albums. Albums only.)

• At War With The Mystics 5.1
The Flaming Lips & Dave Fridmann, surround mix engineers; The Flaming Lips &
Dave Fridmann, surround mastering engineers; The Flaming Lips & Dave Fridmann,
surround producers (The Flaming Lips)
[Warner Bros.]

• Fear Of A Blank Planet
Steven Wilson, surround mix engineer; Darcy Proper, surround mastering engineer;
Porcupine Tree, surround producers (Porcupine Tree)
[Atlantic Records]

• Grechaninov: Passion Week
John Newton, surround mix engineer; Jonathan Cooper, surround mastering
engineer; Blanton Alspaugh, surround producer (Charles Bruffy, Kansas City
Chorale & Phoenix Bach Choir)
[Chandos Records]

• Love
Paul Hicks, surround mix engineer; Tim Young, surround mastering engineer;
George Martin & Giles Martin, surround producers (The Beatles)
[Apple/Capitol Records]

• Vaughan Williams: Symphony No. 5; Fantasia On A Theme By Thomas Tallis; Serenade To Music
Michael Bishop, surround mix engineer; Michael Bishop, surround mastering
engineer; Elaine Martone, surround producer (Robert Spano & Atlanta Symphony
Orchestra & Chamber Chorus)
[Telarc]

Field 29 – Production, Classical
Category 96 – Best Engineered Album, Classical
(An Engineer’s Award. (Artist names appear in parentheses.))

• Garden Of Dreams
Keith O. Johnson, engineer (Jerry Junkin & Dallas Wind Symphony)
[Reference Recordings]

• Grechaninov: Passion Week
John Newton, engineer (Charles Bruffy, Phoenix Bach Choir & Kansas City Chorale)
[Chandos]

• Nielsen: Clarinet & Flute Concertos
Arne Akselberg & Tobias Lehmann, engineers (Sabine Meyer, Emmanuel Pahud & Simon
Rattle)
[EMI Classics]

• Spirit Of The Season
Bruce Leek, Fred Vogler & Trent Walker, engineers (Craig Jessop, Mack Wilberg &
Mormon Tabernacle Choir)
[Mormon Tabernacle Choir]

• Strauss: Don Juan, Death And Transfiguration
Lawrence Rock, engineer (Lorin Maazel & New York Philharmonic)
[Deutsche Grammophon]

Field 29 – Production, Classical
Category 97 – Producer Of The Year, Classical
(A Producer’s Award. (Artist names appear in parentheses.))

• Blanton Alspaugh
• Eternal Rest: Mäntyjärvi, Ticheli, Martin, Clausen (Charles Bruffy, Phoenix
Bach Choir & Kansas City Chorale)
• Grechaninov: Passion Week (Charles Bruffy, Phoenix Bach Choir & Kansas City
Chorale)
• The Harrington String Quartet: Daniel McCarthy (The Harrington String Quartet)
• Hartke: The Greater Good (Stewart Robertson & Glimmerglass Opera Orchestra)
• Rider On The Plains: Cello Concertos By Virgil Thomson And Charles Fussell
(Emmanuel Feldman)

• John Fraser
• Chopin: Piano Sonata No. 2, Scherzos (Simon Trpceski)
• Great Handel (Ian Bostridge)
• Kate Royal (Kate Royal)
• Krommer/Spohr: Clarinet Concertos (Julian Bliss, Sabine Meyer & Kenneth
Sillito)
• Schubert: Piano Sonata D958, Lieder, Fragments (Leif Ove Andsnes & Ian
Bostridge)

• Marina A. Ledin, Victor Ledin
• Balakirev And Russian Folksong (Joseph Banowetz)
• Louisiana – A Pianist’s Journey (Kenneth Boulton)
• Piano Impromptus (Jungran Kim Khwarg)
• 20th Century Piano Sonatas (Allison Brewster Franzetti)

• Judith Sherman
• American Virtuosa: Tribute To Maud Powell (Rachel Barton Pine & Matthew Hagle)
• From Barrelhouse To Broadway: The Musical Odyssey Of Joe Jordan (Rick Benjamin
& The Paragon Ragtime Orchestra)
• Górecki: String Quartet No. 3 ‘…Songs Are Sung’ (Kronos Quartet)
• Strange Imaginary Anima ls (Eighth Blackbird)
• Tchaikovsky: Three String Quartets, Souvenir De Florence (Ying Quartet)

• Robina G. Young
• As Steals The Morn…Handel Arias & Scenes For Tenor (Mark Padmore, Andrew
Manze & The English Concert)
• Bach, CPE: Symphonies 1-4, Cello Concerto (Andrew Manze & The English Concert)
• Brahms: Variations (Olga Kern)
• Music For Compline (Stile Antico)
• Stockhausen: Stimmung (Paul Hillier & Theatre Of Voices)

Field 30 – Classical
Category 98 – Best Classical Album
(Award to the Artist(s) and to the Album Producer(s) if other than the Artist.)

• Cherubini: Missa Solemnis In E
Riccardo Muti, conductor; Wilhelm Meister, producer (Ildar Abdrazakov, Herbert
Lippert, Marianna Pizzolato & Ruth Ziesak; Symphonieorchester Des Bayerischen
Rundfunks)
[EMI Classics]

• Grechaninov: Passion Week
Charles Bruffy, conductor; Blanton Alspaugh, producer (Kansas City Chorale &
Phoenix Bach Choir)
[Chandos]

• Homage: The Age Of The Diva
Renée Fleming; David Frost, producer (Valery Gergiev; Orchestra Of The Mariinsky
Theatre)
[Decca Records]

• Lorraine Hunt Lieberson Sings Peter Lieberson: Neruda Songs
Lorraine Hunt Lieberson; Dirk Sobotka, producer (James Levine; Boston Symphony
Orchestra)
[Nonesuch Records]

• Tower: Made In America
Leonard Slatkin, conductor; Tim Handley, producer (Nashville Symphony)
[Naxos]

Field 30 – Classical
Category 99 – Best Orchestral Performance
(Award to the Conductor and to the Orchestra.)

• Beethoven: Symphony No. 9
Osmo Vänskä, conductor (Minnesota Orchestra)
[BIS Records]

• Shostakovich: The Golden Age
José Serebrier, conductor (Royal Scottish National Orchestra)
[Naxos]

• Stravinsky: Le Sacre Du Printemps
Esa-Pekka Salonen, conductor (Los Angeles Philharmonic)
[Deutsche Grammophon]

• Tower: Made In America
Leonard Slatkin, conductor (Nashville Symphony)
[Naxos]

• Vaughan Williams: Symphony No. 5, Fantasia On A Theme By Thomas Tallis, Serenade To Music
Robert Spano, conductor (Atlanta Symphony Orchestra)
[Telarc]

Field 30 – Classical
Category 100 – Best Opera Recording
(Award to the Conductor, Album Producer(s) and Principal Soloists.)

• Albéniz: Pepita Jiménez
José De Eusebio, conductor; Enrique Baquerizo, Carlos Chausson, Plácido Domingo,
Jane Henschel & Carol Vaness; Michael Haas, producer (Orquesta Y Coro De La
Comunidad De Madrid)
[Deutsche Grammophon]

• Donizetti: Dom Sébastien, Roi De Portugal
Mark Elder, conductor; Carmelo Corrado Caruso, Giuseppe Filianoti, Vesselina
Kasarova, Simon Keenlyside & Alastair Miles; Patric Schmid, producer (The Royal
Opera Chorus; The Orchestra Of The Royal Opera House, Covent Garden)
[Opera Rara]

• Humperdinck: Hansel & Gretel
Sir Charles Mackerras, conductor; Rebecca Evans, Jane Henschel & Jennifer
Larmore; Brian Couzens, producer (Sarah Coppen, Diana Montague & Sarah Tynan;
New London Children’s Choir; Philharmonia Orchestra)
[Chandos Opera In English]

• Lully: Thésée
Paul O´Dette & Stephen Stubbs, conductors; Howard Crook, Ellen Hargis, Laura
Pudwell & Harry Van Der Kamp; Renate Wolter-Seevers, producer (Boston Early
Music Festival Chorus; Boston Early Music Festival Orchestra)
[CPO]

• Verdi: La Traviata
Zubin Mehta, conductor; Piotr Beczala, Paolo Gavanelli & Anja Harteros; Andreas
Caemmerer & Felix Gargerle, producers (Choir Of The Bavarian State Opera;
Bavarian State Orchestra)
[Farao Classics]

Field 30 – Classical
Category 101 – Best Choral Performance
(Award to the Choral Conductor, and to the Orchestra Conductor if an Orchestra is on the recording, and to the Choral Director or Chorus Master if applicable.)

• Brahms: Ein Deutsches Requiem
Simon Rattle, conductor; Simon Halsey, chorus master (Thomas Quasthoff &
Dorothea Röschmann; Rundfunkchor Berlin; Berliner Philharmoniker)
[EMI Classics]

• Cherubini: Missa Solemnis In E
Riccardo Muti, conductor; Peter Dijkstra, chorus master (Ildar Abdrazakov,
Herbert Lippert, Marianna Pizzolato & Ruth Ziesak; Chor Des Bayerischen
Rundfunks; Symphonieorchester Des Bayerischen Rundfunks)
[EMI Classics]

• Grechaninov: Passion Week
Charles Bruffy, conductor (Kansas City Chorale & Phoenix Bach Choir)
[Chandos]

• Penderecki: Symphony No. 7 ‘Seven Gates Of Jerusalem’
Antoni Wit, conductor; Henryk Wojnarowski, chorus master (Boris Carmeli, Ewa
Marciniec, Aga Mikolaj, Wieslaw Ochman, Olga Pasichnyk & Romuald Tesarowicz;
Warsaw National Philharmonic Choir; Warsaw National Philharmonic Orchestra)
[Naxos]

• Schönberg: Gurrelieder
Michael Gielen, conductor; Howard Arman & Michael Gläser, choir directors
(Melanie Diener, Ralf Lukas, Yvonne Naef, Andreas Schmidt, Gerhard Siegel &
Robert Dean Smith; Chor Des Bayerischen Rundfunks & MDR Rundfunkchor Leipzig;
SWR Sinfonieorchester Baden-Baden Und Freiburg)
[Haenssler Classic]

Field 30 – Classical
Category 102 – Best Instrumental Soloist(s) Performance (with Orchestra)
(Award to the Instrumental Soloist(s) and to the Conductor.)

• Barber/Korngold/Walton: Violin Concertos
Bramwell Tovey, conductor; James Ehnes (Vancouver Symphony Orchestra)
[CBC Records]

• Beethoven: Piano Concertos Nos. 1 & 4
Christoph Eschenbach, conductor; Lang Lang (Orchestre De Paris)
[Deutsche Grammophon]

• Nielsen: Clarinet & Flute Concertos
Simon Rattle, conductor; Sabine Meyer & Emmanuel Pahud (Berliner Philharmoniker)
[EMI Classics]

• Rózsa: Violin Concerto, Op. 24
Dmitry Yablonsky, conductor; Anastasia Khitruk (Russian Philharmonic Orchestra)
Track from: Rózsa: Violin Concerto, Sinfonia Concertante
[Naxos]

• Tchaikovsky/Saint-Saëns/Ginastera
Ari Rasilainen, conductor; Sol Gabetta (Münchner Rundfunkorchester)
[RCA Red Seal]

Field 30 – Classical
Category 103 – Best Instrumental Soloist Performance (without Orchestra)
(Award to the Instrumental Soloist.)

• Beethoven Sonatas, Vol. 3
Garrick Ohlsson
[Bridge Records, Inc.]

• Haydn: Piano Sonatas
Marc-André Hamelin
[Hyperion]

• Louisiana – A Pianist’s Journey
Kenneth Boulton
[Cambria Master Recordings]

• Solo Piazzolla
Manuel Barrueco
[Tonar]

• 20th Century Piano Sonatas
Allison Brewster Franzetti
[Naxos]

Field 30 – Classical
Category 104 – Best Chamber Music Performance
(Award to the Artists.)

• On The Threshold Of Hope
Artists Of The Royal Conservatory Ensemble (Richard Margison, Joaquin Valdepeñas
& Diane Werner)
[RCA Red Seal]

• Saint-Saëns/Poulenc/Devienne/Milhaud
Oleg Maisenberg & Sabine Meyer
[EMI Classics]

• Strange Imaginary Anima ls
Eighth Blackbird
[Cedille Records]

• Tchaikovsky: Three String Quartets, Souvenir De Florence
Ying Quartet (James Dunham & Paul Katz)
[Telarc]

• 30 Songs Of The Russian People
Joseph Banowetz & Alton Chung Ming Chan
Track from: Balakirev And Russian Folksong
[Toccata Classics]

Field 30 – Classical
Category 105 – Best Small Ensemble Performance
(Award to the Ensemble (and to the Conductor.))

• Bach: Brandenburg Concertos
Swiss Baroque Soloists
[Naxos]

• Bridges – Eddie Daniels Plays The Music Of Frank Proto
Frank Proto, conductor; Eddie Daniels; Ensemble Sans Frontière
[Red Mark]

• Mahler: Das Lied Von Der Erde
Kenneth Slowik, conductor; The Smithsonian Chamber Players & Santa Fe Pro Musica
[Dorian Recordings/ Sono Luminus]

• Music For Compline
Stile Antico
[Harmonia Mundi]

• Stravinsky: Apollo, Concerto In D; Prokofiev: 20 Visions Fugitives
Yuri Bashmet, conductor; Moscow Soloists
[Onyx Classics]

Field 30 – Classical
Category 106 – Best Classical Vocal Performance
(Award to the Vocal Soloist(s).)

• Gitano – Zarzuela Arias
Rolando Villazón (Plácido Domingo; Orquesta De La Comunidad De Madrid)
[Virgin Classics]

• Homage: The Age Of The Diva
Renée Fleming (Valery Gergiev; Orchestra Of The Mariinsky Theatre)
[Decca Records]

• Lorraine Hunt Lieberson Sings Peter Lieberson: Neruda Songs
Lorraine Hunt Lieberson (James Levine; Boston Symphony Orchestra)
[Nonesuch Records]

• Russian Album
Anna Netrebko (Valery Gergiev; Orchestra Of The Mariinsky Theatre)
[Deutsche Grammophon]

• Sea Pictures, Op. 37
Sarah Connolly (Simon Wright; Bournemouth Symphony Chorus; Bournemouth Symphony
Orchestra)
Track from: Elgar: Sea Pictures
[Naxos]

Field 30 – Classical
Category 107 – Best Classical Contemporary Composition
(A Composer’s Award. (For a contemporary classical composition composed within the last 25 years, and released for the first time during the Eligibility Year.))

• Amargós: Northern Concerto
Joan Albert Amargós (Lan Shui, conductor; Danish National Symphony Orchestra/DR)
Track from: Movements – Michala Petri Plays Amargós/Börtz/Stucky
[OUR Recordings]

• Chesky: Concerto For Bassoon And Orchestra
David Chesky (Rossen Gergov, conductor; Symphony Orchestra Of Norrlands Opera)
Track from: Urban Concertos
[Chesky Records]

• Higdon: Zaka
Jennifer Higdon (Eighth Blackbird)
Track from: Strange Imaginary Anima ls
[Cedille Records]

• Lorraine Hunt Lieberson Sings Peter Lieberson: Neruda Songs
Peter Lieberson (James Levine, conductor; Boston Symphony Orchestra)
[Nonesuch]

• Made In America
Joan Tower (Leonard Slatkin, conductor; Nashville Symphony Orchestra)
Track from: Tower: Made In America
[Naxos]

Field 30 – Classical
Category 108 – Best Classical Crossover Album
(Award to the Artist(s) and/or to the Conductor.)

• The Jazz Album – Watch What Happens
Thomas Quasthoff
[Deutsche Grammophon]

• A Love Supreme: The Legacy Of John Coltrane
Turtle Island Quartet
[Telarc]

• Spirit Of The Season
Craig Jessop & Mack Wilberg, conductors (Mormon Tabernacle Choir; Orchestra At
Temple Square)
[Mormon Tabernacle Choir]

• Whirled Chamber Music
Quartet San Francisco
[Violinjazz Recordings]

• Wolfgang’s Big Night Out
Brian Setzer (The Brian Setzer Orchestra)
[Surfdog Records]

Field 31 – Music Video
Category 109 – Best Short Form Music Video
(For an individual track or single promotional clip. Award to the Artist and to the Video Director/Producer.)

• God’s Gonna Cut You Down
Johnny Cash
Tony Kaye, video director; Rachel Curl, video producer
[American Records/Lost Highway Records]

• 1234
Feist
Patrick Daughters, video director; Geoff McLean, video producer
[Cherrytree/Interscope]

• Gone Daddy Gone
Gnarls Barkley
Chris Milk, video director; Barbara Benson, video producer
[Downtown/Atlantic]

• D.A.N.C.E.
Justice
Jonas & Francois & So-Me, video directors; Jonas & Francois & So-Me, video
producers
[Downtown/Vice/Ed Banger/Because]

• Typical
Mute Math
Israel Anthem, video director; Brandon Arolfo, video producer
[Warner Bros./Reprise/Maverick/Sire]

Field 31 – Music Video
Category 110 – Best Long Form Music Video
(For video album packages consisting of more than one song or track. Award to the Artist and to the Video Director/Producer of at least 51% of the total playing time.)

• Live & Loud At The Fillmore
Dierks Bentley
Russell Thomas, video director; James Whetherly, video producer
[Capitol Records Nashville]

• Trapped In The Closet Chapters 13-22
R. Kelly
R. Kelly, Victor Mignatti & Jim Swaffield, video directors; Ann Carli, video
producer
[Jive/Zomba]

• The Confessions Tour
Madonna
Jonas Akerlund, video director; Sara Martin & David May, video producers
[Warner Bros.]

• 10 Days Out – Blues From The Backroads
Kenny Wayne Shepherd & Various Artists
Noble Jones, video director; Kenny Wayne Shepherd, video producer
[Reprise]

• Liberacion – The Songs Of The New Cuban Underground
Various Artists
Reuben Fields, video director; Dean Bates, video producer
[Petrol/EMI]

Click the image below to purchase the 2007 Grammy Winners Album at Amazon.com.
51dabVOf4%2BL 50TH Annual GRAMMY NOMINATIONS complete list announced thursday on Grammy.com

Processing your request, Please wait....

Do you like this story?

Create an email alert for shockya.com

Got Blog? Want More Traffic?

Join our network on Zergnet.

.


.

.